Поскок (Vipera ammodytes) је отровна врста змије из породице љутица. Може се срести у свим деловима Златибора, а најчешће насељава осунчане терене, камењаре, светле шуме, кањоне планинских река и потока.
У зависности од температуре, из хибернације излази током првих пролећних месеци, а у њу се враћа на јесен. Храни се најчешће глодарима, мањим птицама, гмизавцима. Плен усмрћује отровом да би га потом прогутао.
Достиже дужину до једног метра, али одрасли примерци су најшеће дугачки око 70 центиметара. Женке и мужјаци се разликују по распореду шара, бојама и величини. Боја мужјака варира од светлосиве до светлобраон, са израженом тамном цик-цак линијом на леђима и тамним шарама на бочним странама главе. Женке су браонкасто-смеђе до наранџасте боје, а шара на леђима је слабије изражена. Боје могу варирати у зависности од станишта, услова средине или генетских особина сваке јединке. На глави поскока је јасно уочљив препознатљив рог по коме се разликује од осталих змија.
Пре парења, мужаји се боре за женку изводећи тзв. борбени плес током ког се увијају један око другог. Размножавају се у пролеће, а женка у јесен излеже до 20 младунаца који су дугачки од 15-25 cm.
Поскок је најотровнија и најопаснија змија која живи у Србији, а његов ујед може изазвати смрт. Његов отров садржи неуротоксичне и хемотоксичне супастанце које изазивају згрушавање крви. Смртоносна доза је од 25-40 милиграма. Први симптоми тровања су бол и оток око места уједа, појачано знојење, у неким случајевима вртоглавица. Уједену оособу треба што пре транспортовати код лекара како би примио терапију. Смртност од уједа поскока није велика, а у случају правовремене лекарске интервенције је врло ретка.
Поскок је заштићена врста у Србији.