Татула (Datura stramonium) је отровна биљка из породице Solanaceae, позната по својим моћним халуциногеним својствима. Расте као коров, најчешће на крчевинама, запуштеним местима и ливадама.
Стабло је дебело, разгранато и обично зелено или љубичасто, са благим длачицама. Расте усправно, достижући висину од 0,5 до 1,5 метара, у зависности од услова у којима се биљка налази. Стабло је шупље и прилично ломљиво, а његова површина може бити благо ребраста. Листови су назубљени, дугачки до 20 cm. Горња површина им је тамно зелена, а доња светлије боје. Цвеће се појављује на стабљикама, расте појединачно из пазуха листова, углавном бело са примесама љубичасте боје. У облику трубе су. Плод је бодљикава капсула испуњена семенкама.
Татула је у народној медицини коришћена због својих наркотичких и анестетичких својстава, за ублажавање симптома астме, као аналгетик и анестетик, али је врло опасна због високе концентрације алкалоида, као што су скополамин, атропин и хијосциамин, који могу изазвати халуцинације, конфузију, па чак и смрт у већим дозама. Симптоми тровања могу бити: Сува уста и грло – због смањене продукције пљувачке, проширене зенице (мидријаза), убрзан рад срца, халуцинације и делиријум, грчеви и мишићни трзаји, задржавање урина….
Биљка је често повезана с магијским обредима и фолклором, где се верује да има способност да „отвара врата“ ка спиритуалним световима, због свог утицаја на перцепцију и свест.



