Чај и џем од шипурка су баш традиционални производи у златиборском крају. Сам плод шипурка садржи доста витамина Ц, а чај спремљен од њега је изузетно здрав и пријатног укуса. За припрему чаја и џема од шипурка користе се зрели, црвени плодови који се беру у јесен.
Чај од шипурка
У 2 dl воде ставити пуну кашику шипурка. Кад прокува, смањити температуру и оставити да се кува дуже све док вода не добије црвенкасту боју. Иначе, кувањем шипурка не губи се витамин Ц. По жељи, у чај ставити лимун, мед или шећер. Благотворно делује на излучивање мокраће и потпомаже варење. Добра је превентива грипу, а убрзава и оздрављење од њега.
Џем од шипурка
Прво купите 10 литара чорбе/каше за џем. У шерпу сипати кашу. Додати 5 кг шећера и 1 лимунтус. Количина шећера у принципу зависи од вашег укуса. Зато се препоручује да ставите прво 3,5-4кг, добро измешате и пробате. Ставити на ватру да проври. Кад проври, смањити температуру и кувати бар 2 сата, док џем не добије тамну црвену боју и не згусне се. Чисте тегле осушити и ставити у рерну да се угреју. Готов, врућ џем сипати у загрејане тегле. Одмах их затворити.
Каша од шипурка за џем
Набрати шипурке, опрати их, ставити у шерпу и налити водом колико да огрезну у њој (да се потопе у воду). Потом се кувају док не омекшају довољно да могу да се цеде. Прво у цедиљку наспете скуване шипурке и варјачом притискате, дрљате, мешате, односно цедите, цедите, цедите до изнемоглости. Затим опет цедите, цедите, цедите на најлон чарапу или газу. Наравно, након сваког цеђења пробате. Цеђење на газу понављате док год на језику осећате иглице. Затим се смеша враћа у шерпу и наставља се кување (до џема) док се не згусне, односно док се не онесвестите. Ако желите колико-толико да спасете себе, препоручујемо коришћење мужа за цеђење и џемфикса за брже згушњавање.
Ако вам треба идеја за доручак, ручак, вечеру… посетите златиборску куварицу. Можда пронађете инспирацију!