Плућњак (Pulmonaria officinalis) је вишегодишња зељаста биљка из породице Boraginaceae. Назива се још и медуника. Име је добила по латинској речи pulmo, јер листови по изгледу подсећају на плућа. Плућњак је распрострањен широм Европе, а настањује и Северну Америку и Азију. Расте у листопадним шумама, уз потоке и близу извора као појединачна биљка или у жбуновима.
Плућњак има задебљани корен, док му је ризом танак из кога расту цветни изданци. Стабло је танко, висине до 30 cm. Листови при дну биљке су са петељкама, док су горњи седећи. Јајасти су, на врху зашиљени, са белим пегама. Млади цветови су розе боје, али како старе прелазе у љубичасту. Цвета од марта до маја. Плод је орашица дужине око 4 mm. Читава биљка је прекривена длачицама, што даје нелагодан осећај приликом брања.
Употреба плућњака у лечењу болести дисајних путева креће још у 16. веку од немачког лекара Леонард Фукс, творца концепта Ботаничке баште. Листови са цветовима се користе за чај, који олакшава разређење бронхијалног секрета и искашљавање, нарочито у комбинацији са боквицом и раставићем. Због длачица биљка се ретко користи у свежем облику као салата, већ се прокувана користи као додатак супама и чорбама. Поред благотворног дејства на дисајне органе плућњак има и антибиотско и антиоксидантно дејство. Садржи минералне соли које делују као диуретик, као и слуз и танин који успешно делују на зарастање рана.