Лим је река у југозападном делу Србије и представља значајан водоток у овом делу Балканског полуострва. Протиче кроз три државе: Црну Гору, Србију и Босну и Херцеговину и има дужину од око 219 километара. Лим извире из Плавског језера у Црној Гори и тече североисточним правцем, пролазећи кроз градове Беране, Бјело Поље, Пријепоље, Прибој и Рудо. Улива се у Дрину код места Међуречје у Босни и Херцеговини.
У Србији, Лим протиче дужином од око 100 километара. У овом делу карактеришу га дубоки кањони, брзаци и уске клисуре, али и плодна област Полимље. Са својом дужином од 11 km и висином око 550 m, Дубраковачка клисура представља највећи кањон Лима. Познат је и као Куманичка клисура јер се налази у близини манастира Куманице. Недалеко од Прибојске бање изграђено је Потпећко језеро чија је дужина 20 km. Низводно од језера, код граничног прелаза са Бих, у Лим се улива његова највећа притока Увац. Притоке Лима у Србији укључују реке Јабланица, Љубовиђа и Милешевка.
Река Лим је важна са еколошког аспекта, јер представља станиште аутохтоних врста риба, као што су младица (Hucho hucho), пастрмка (Salmo trutta) и липљен (Thymallus thymallus). Због своје флоре и фауне, као и природних пејзажа кроз које протиче, она представља важан природни ресурс и има значајну улогу у очувању биодиверзитета овог подручја.
Поред природног значаја, Лим има и културно-историјски значај, с обзиром на то да његова долина обилује археолошким налазиштима и културним споменицима, међу којима су манастири Милешева и Куманица.
Због својих природних карактеристика Лим је атрактиван за љубитеље рафтинга, кајака, сплаварења и других авантуристичких активности.
Као такав, Лим игра важну улогу у развоју туризма у региону. Захваљујући својој природној лепоти, богатом биодиверзитету и могућностима за спортове на води ова река привлачи како домаће, тако и стране посетиоце.