Рецепт за рестован кромпир је прост, а састојке готово увек имате у кући: кромпир, црни лук, млевена паприка, со, уље или маст.
Опране и неољуштене кромпире ставити да се кувају око сат времена. Искусне куварице кажу да су бели кромпири бољи за кување, а црвени за пржење. Кромпири су кувани када виљушка лагано прође кроз њих. Мало их охладити и ољуштити. Затим их исећи на колутове, на ситне коцке или их изрендати на најкрупније ренде.
У поуљеној шерпи пропржити једну главицу сецканог црног лука. Кад добије златкасту боју, додати кромпир. Додати млевене паприке и посолити. Пропржити 10-ак минута и јело је готово.
Добра ствар код овог јела је што кромпир може да се скува чак и дан раније само га треба не љуштити и оставити на хладном месту.
За пржење кромпира користимо стару шерпу у којој се кромпир не лепи и не гори. Да ли су стварно у питању шерпине године или само мит који се преноси још од баба, не знамо, али шерпу не мењамо.
Рестован кромпир се често спрема у време поста. Уобичајен прилог који иде уз њега у том периоду је риба. Ван поста, можете се служити уз свињске шницле или пилеће батаке и карабатаке.
Ако вам треба идеја за доручак, ручак, вечеру… посетите златиборску куварицу. Можда пронађете инспирацију!