Музеј плетиља налази се у селу Сирогојну. Отворен је 2008. године у част златиборских плетиља и идејног творца и креаторке Добриле Васиљевић Смиљанић.
Све је почело 1962. када је Добрила обучила двадесетак жена златиборских села плетењу џемпера од мекане исландске вуне. Организовала је промоције, продају, ревије и тако учинила да Сирогојно постане светски познато. Ненси Реган, Барбара Буш, Лив Улман и многе друге познате даме носиле су сирогојнске одевне комаде.
Добрила и њене плетиље су награђиване у неколико наврата: 1972. године Златним пауном, 1983. и 1984. Златном кошутом београдског сајма моде, и као најзначајнија АММА награда удружења италијанских дизајнера 1977. године.
Поред ручних радова, у Музеју плетиља се могу видети фотографије са модних ревија, новински чланци, писма…
Пре тридесетак година ретке су биле куће у којима се нису плели сирогојнски џемпери. У свако село једном месечно организованим превозом, плетиље су одлазиле у Сирогојно како би предавале исплетене џемпере. Сваки џемпер пролазио је детаљну контролу од стране запослених у компанији. Грешака није смело бити: мерила се дужина рукава, леђа, скута, упоређивао вез са узорком, шара, боја… Ко је одрадио посао без примедбе могао је да добије нов задатак. Цело село добијало је пар узорака, па су плетиље често ишле једне код других по мустру и размену бојене вунице. У зимском периоду, кад је посла на селу најмање, уз ватрицу, кафицу, који абер плетиље су знале остати дубоко у ноћ помажући једна другој да што боље ураде посао који им је поверен.
Уз Музеј плетиља у Сирогојну су и Музеј на отвореном и црква Светих апостола Петра и Павла.
https://okozlatibora.rs/2021/12/06/muzej-staro-selo-sirogojno/
https://okozlatibora.rs/2021/12/13/crkva-svetih-apostola-petra-i-pavla/