Рибља чорба није на листи често спреманих јела у златиборском крају. Она се углавном може наћи на посној славској трпези, када је гости радо једу и, пуних уста, хвале.
За припрему рибље чорбе потребни су риба, поврће и зачини. Искусни кувари кажу „што више различитих врста рибе, то је чорба боља“. По неком правилу, за чорбу се користе слатководне рибе: сом, деверика, пастрмка, шаран, амур, толстолобик… Од поврћа у чорбу стављамо: једну већу главицу црног лука, једну шаргарепу и, по укусу, першуна, целера, пашканата, келерабе.
Припрема
Прво скувати рибу у води у коју додајемо ловор и мало рузмарина. У другу шерпу сипати уље да се угреје и додати ситно сецкано поврће. Динстати га додавајући по мало млаке воде. Кад поврће постане „у пола мекано“ додати шољу парадајз пелата, још два децилитра млаке воде и оставити да лагано ври десетак минута како би се укуси поврћа лепо измешали. Рибу одвојити од костију, ситно исецкати, помешати са поврћем и додати зачине (со, додатак јелима, бибер). Налити литар воде и све оставити да се крчка око пола сата. На крају, чорбу запржимо. Може се запржити на класичан начин брашном и млевеном паприком пропрженим у уљу. Уколико избегавате запршку онда у шољу воде размутите кашику брашна и кашичицу паприке и додати у чорбу уз стално мешање. На крају убацити исецкан лист першуна или босиљка.
Ово је блажа варијанта рибље чорбе. Уколико волите љуткаст укус, потребно је додати туцану паприку и мало више бибера.
Рибља чорба, као и све остале чорбе и кувана јела, чува се у фрижидеру највише до пет дана без подгревања. Најбоље је да за оброк одвојите и угрејете количину које желите и можете појести. Уколико сте, пак, насули превише, није препоручљиво мешати вишак који вам остане са чорбом из фрижидера.
Ако вам треба идеја за доручак, ручак, вечеру… посетите златиборску куварицу. Можда пронађете инспирацију!